Gestia transportowa

images-43Problematyka gestii transportowej stanowi jedną z ważniejszych grup zagadnień związanych z wymianą międzynarodową. To ona określa który z kontrahentów (eksporter czy importer) będzie musiał zorganizować i pokryć koszty transportu i ubezpieczenia towaru, oraz jaki będzie tego zakres. Gestia transportowa jest przedmiotem negocjacji, jakie podejmują eksporter i importer by ustalić zakres odpowiedzialności każdego z nich. Zakres ten określany jest w tak zwanych klauzulach transportowych, nazywanych także regułami, formułami, terminami handlowymi, warunkami lub bazą dostaw.

Pierwszym krokiem w kierunku unormowania obowiązków i odpowiedzialności stron kontraktu handlu zagranicznego były opracowane w 1928 roku przez Międzynarodową Izbę Handlową w Paryżu tak zwane Trade Terms, które w późniejszym czasie ulegały zmianom. Ostatnia ich wersja ogłoszona została w roku 2000. Mimo, iż nie jest to jedyny zbiór wykładni formuł handlowych, to można stwierdzić, iż Incoterms jest najbardziej znaną i powszechnie stosowaną interpretacją terminów handlowych w międzynarodowej wymianie towarowej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>