Motoryzacyjny smog

Motoryzacyjny smog

Obecność wielkiej ilość samochodów na drogach powoduje degradację środowiska oraz zagrożenia dla zdrowia człowieka.  Oprócz emisji i spalin i hałasu olbrzymi rozwój motoryzacji wyprodukował jeszcze jedno zjawisko związane z zanieczyszczeniem powietrza . To smog. Z angielskiego to słowo jest tłumaczone jako połączenie słów dym i mgła. Jest to gęsta, brunatna mgła, składająca się z trujących gazów i pyłów spalinowych. Powstaje w połączeniu z  odpowiednimi warunkami atmosferycznymi i bardzo dużego lokalnego stężenia zanieczyszczeń. Smog można spotkać na terenach miejskich oraz w dużych skupiskach przemysłowych, gdzie jest duża koncentracja źródeł toksycznych gazów: samochodów, fabryk, elektrociepłowni czy domów ogrzewanych węglem.

Wymienione urządzenia emitują duże ilości tlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu i metali ciężkich oraz pyłów i kurzu. Gdy występuje inwersja temperatur, czyli na większych wysokościach temperatura jest wyższa niż niżej, dym zamiast unosić się do góry i rozprzestrzeniać się po atmosferze, zostaje zepchnięty do ziemi i gromadzi się w postaci gęstej mgły. To zjawisko powszechne w Angli. Tworzeniu się smogu sprzyja brak wiatru, niska temperatura oraz małe nasłonecznienie. Dlatego w Polsce smog występuje głównie w miesiącach zimowych. Powoduje nieprzyjemne odczucia psychiczne z powodu  ponurego, szaroburego krajobrazu i jest niezwykle niebezpiecznym dla zdrowia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>