Tranzyt towaru

pobrane-66O tranzycie towarów mówi się wówczas, gdy ani punkt nadania, ani punkt odbioru nie znajduje się w kraju, przez terytorium którego odbywa się transport towaru. W przypadku tym krajem tranzytowym jest to państwo, które użycza swojego terytorium do przewozu ładunków obcych. W zależności od środowiska, można mówić o tranzycie powietrznym, lądowym: samochodowym i kolejowym oraz wodnym odbywającym się drogą morską lub wodno-śródlądową. Ze względu na uregulowania prawne w niektórych krajach bywa tak, iż transport na terenie kraju tranzytowego nie może odbywać się wybranym środkiem transportu i musi on być przeładowany.

Tak dzieje się np. w przypadku tranzytu samochodowego w Szwajcarii, która ze względu na uregulowania związane z ekologią i emisją spalin, wymaga by samochody dostawcze były przewożone wraz z towarami, które wiozą na platformach kolejowych przez jej terytorium. Przedmiotem tranzytu mogą być zarówno towary, jak i mienie wojskowe oraz pasażerowie, energia elektryczna czy rozmowy telefoniczne. Uwzględniając względy organizacyjno-kolejowe można rozpatrywać tranzyt w kategoriach tranzytu zwykłego i uprzywilejowanego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>